Търсене по ключова дума

Имате въпроси за нашите продукти? Можете лесно да намерите отговорите с нашата търсачка - просто въведете ключова дума.

Product

Променя се единствено носителят на ваучерите за храна. Те продължават да са социална придобивка, която до 200 лв. месечно на служител е освободена от данъци и за работодателя, и служителя.

Новият дигитален формат ще улесни работодатели, служители и търговци, като направи получаването и използването на ваучерите по-лесно, удобно и бързо.

Веднъж издадени, хартиените ваучери могат да бъдат похарчени в мрежата на Плъкси България до датата на своята валидност. Те не могат да бъдат преотстъпвани, заменяни срещу пари или заменяни за наличност в картата-носител на електроните ваучери.

Хартиените ваучери, на които стойностите са изразени в левове, ще продължат да бъдат валидни до посочената на тях дата, при прилагане на официалния валутен курс и в съответствие с правилата за превалутиране и закръгляване. 

Те ще могат да се използват свободно в търговската мрежа на Плъкси България и ще бъдат осребрени по познатия досега начин. 

Максималната стойност на ваучерите за храна, изчислена по правилото за превалутиране, определено в Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ), възлиза на 102,26 евро. 

При промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, във връзка с промени в Закона за държавния бюджет за 2025 г. или при приемане на Закон за държавния бюджет за 2026 г., е възможно промяна в тази сума.

Официалният валутен курс е 1,95583 лева за 1 евро. Това е фиксираният курс, определен в ЗВЕРБ с Регламент на Съвета на ЕС съгласно чл. 140, параграф 3 от Договора за функционирането на ЕС. 

С решения на 48-ото и 50-ото Народно събрание (съответно от 27 октомври 2022 г. и 26 юли 2024 г.) е потвърдено, че България ще въведе еврото при запазване на този курс.

Превалутирането от лева в евро се извършва чрез разделяне на сумата в левове на пълната числова стойност на официалния курс на еврото към лева. При това изчисление обменният курс не се закръгля или съкращава.

Закръглянето на сумите след превалутиране се случва до втория знак след десетичната запетая като се спазва математическото правило за закръгляване:

  1. Ако третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, тогава вторият знак след десетичната запетая остава същия;
  2. Ако третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, тогава вторият знак след десетичната запетая се увеличава с едно.  

Например: 100 лв. = 51,1291881 евро, при закръгляне е равно 51,13 евро.